1996 ACDCA National Specialty


History In the Making

Logo

Carlisle, Pennsylvania

QUICKLINK:

Junior Showmanship | Regular Classes | Non Regular Classes | Obedience | Herding

PUPPY SWEEPSTAKES

Judge - Jamie Hansen

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Bushranger's Banjo NamajiraOw: R & B Sipes
2. Castle Butte's Iron ThunderOw: P & M Meyers
3. Glasshouse Banana BenderOw: LA & RB Eranio
4. Dreamtime DesperadoOw: C & M Wieland

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Carben Copys Rip'n & A Snort'nOw: T & D Carlton
2. Jaroo's Sing Bleu SilverOw: K Cromwell
3. Dr. Ks Pursuit Some Kinda BoOw: B Kinley
4. Katwala's Cowboy PoetOw: D Mueller

Dogs, 12 months - 15 months

1. CH Russel Run Bleugrass BanjoOw: M Clayborne
2. CH Regins T&J RedOw: DR & NE Gines
3. Showman's Outback JackOw: J Peterson

Dogs, 15 months - 18 months

1. CH Kurpas' Rising SunOw: E Schisler
2. CC's Rope Enough To Hang Em'Ow: T & D Carlton

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1. Bushranger's Celtic PrideOw: K Eberly
2. Eulenspiel Pistol Pakin MamaOw: J Grimm
3. Wallaby M Riedlei BluOw: RE Favreau & SM Ironmonger
4. Mk Dinkum Blue GemOw: M Kuenz

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. Heelerhills Hazel AvatarOw: P Gelhaus & M Blankenship
2. Glendhenmere's BurukiOw: MB Adelman
3. Kurpas and Gindi Heart ThrobOw: M Hagen
4. Glendhenmere's Buckaroo BonziOw: BJ Baker & MB Adelman

Bitches, 12 months - 15 months

1. Bushranger's Celtic GirlOw: K Eberly & J Bender
2. Bushranger's ShowgirlOw: R Scott & K Eberly
3. Showman's Steel MagnoliaOw:L Kelly & J Peterson
4. Bushranger's Tank GirlOw: M Dixon, K Eberly & J Bender

Bitches, 15 months - 18 months

1. Carben Copys River Run WildOw: H Warn & T Carlton
2. CH Dreamtime Double DragonOw: L Lognion
3. Carben Copys Can Am ClassicOw: L Norris, T & D Carlton
4. Dreamtime Counting CrowsOw: C & M Wieland

Best Puppy in Sweepstakes - Bushranger's Celtic Pride

Best Junior in Sweepstakes - CH Kurpas' Rising Sun

Grand Sweepstakes Winner - CH Kurpas' Rising Sun

VETERAN SWEEPSTAKES

Judge - Jamie Hansen

Dogs, 7 - 10 Years

1. CH Buzzards Rope to Catchem HXOw: C & P Pruett
2. CH Bryn Mawr's Jailhouse RockOw: MA Walsh

Dogs, 10 Years & Over

1. CH Navanod Breaker MorantOw: M & C Wieland
2. CH Bryn Mawr's Rough N RowdyOw: CA Vohsen & CA Vohsen-Hobbes

Bitches, 7 - 10 Years

1. CH Kimberee's Indigo Blue Aussie CDXOw: AJ Sauerborn
2. CH Five Cedar's Black-Eyed Oreo CD, PTOw: K Buetow
3. CH Shurcan Rough'em Up CD, PTOw: M Shifflet

Bitches, 10 Years & Over

1. CH Gravan's Spur-O-Moment MiDeBOw: J Detour
2. CH Navanod's Song Sung BlueOw: D & C Donovan
3. CH Bryn Mawr's Shurcan Be True BlueOw: JJ & MJ Jewell

Best Veteran, 7 - 10 - CH Buzzards Rope to Catchem HX

Best Veteran 10 & Over - CH Navanod Breaker Morant

Grand Veteran Sweepstakes Winner -
CH Buzzards Rope to Catchem HX

JUNIOR SHOWMANSHIP

Judge - Col. William F. Gish

Novice Junior

1. Rhianahon ScottDog: Bushranger's Showgirl

Open Junior

1. Natalia GinesDog: CH Buzzard's Bocu of Gillemhoire
2. Kathryn McCashDog: CH Briarmoor's Barnstormer
3. Kelli HerbelDog: CH Whiskey River Cattle Baron
3. Lacey HerbelDog: Whiskey River Southern Rebel

Open Senior

1. Amber ChallengerDog: CH Heelerhill Okeechobee
2. Lucas OlszewskiDog: CH Katwala's Blue Stetson
3. Melissa O'NeillDog: CH Mi-De-B Sudden Stop
4. Jason GrantDog: CH CC's Tru Red Hot Poker Dot

BEST JUNIOR HANDLER - Amber Challenger

REGULAR CLASSES

Judge - Col. William F. Gish

DOG CLASSES

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Castle Butte's Iron ThunderOw: BreederBr: P & M Meyers
2. Chinsegut Wheeler's DesperadoOw: M & K WheelerBr: D Adams
3. Bushranger's Banjo NamajiraOw: R & B SipesBr: K Eberly
4. Eulenspiel I Trumped Yor AceOw: D Handerson & J GrimmBr: J Grimm

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Dr-Ks Some Kinda Bo Ow: BreederBr:Benny Kinley
2. Gravans Frijole Rojos Con ArrozOw: G Vance & Y GerherdtBr: G Vance
3. Katwala's Cowboy PoetOw: D MuellerBr: Katherine Buetow & M Wieland

Dogs, 12 months - 18 months

1. CC's Rope Enough To Hang Em'Ow: BreederBr: T & D Carlton
2. Shaka's Skip to my BlueOw: BreederBr: EJ Phillips
3. Hiwig Hobkirk HeroOw: LN RussellBr: LA Yandle & L Rowell

Bred By Exhibitor Dogs

1. Showman's Outback JackOw:J Peterson Br: J & EE Peterson
center>

American Bred Dogs

1. Bryn Mawr's Rough RiderOw: J GriggsBr: M Shifflet

Open Dogs

1. Bushranger's Goin Up N'SmokeOw: BreederBr: K Eberly
2.Kombinalong Stryk SuperOw: G Vance & S WeatherfordBr: N Robertson
3.R-Bar's Jack DanielsOw: D & A SheehanBr: D Durrance
4.Bryn Mawr's Wild Bill CodyOw: B HillBr: M Shifflet

Winners Dog - Bushranger's Goin Up N'Smoke

Reserve Winners Dog - CC's Rope Enough To Hang Em'

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1. Eulenspiel Pistol Packin MamaOw: BreederBr: J Grimm
2. Sugar Ridge Cattle KateOw: P & L KemmerBr: P Kemmer
3. Mk Dinkum Blue GemOw: BreederBr: M Kuenz
4. Plateau's Peggy SueOw: D SherpitisBr: DA Clark

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. Glendhenmere's Buckaroo BonziOw: BJ Baker & MB AdelmanBr: MB Adelamn
2. Longacres Copper PennyOw: J Long & C MuirBr: J Long
3. Glendhenmere's BurukiOw: BreederBr: MB Adelman
4. Avatar's Hazel AvatarOw: P gelhaus & M BlankenshipBr: J Wommack

Bitches, 12 months - 18 months

1. Reenue's Belle StarOw: Breeder Br: M true
2. Castle Butte's Amazing GraceOw: BreederBr: P & M Meyers
3. Bushranger's Tank GirlOw:M Dixon, K Eberly & J Bender Br:
4. Bluehill Amanda BlueOw: SE Mahla & RF MahlaBr: CL Muir

Novice Bitches

1. Rubyann's Jazzy Blu BuzzardOw: KO DotsonBr: OJ Wright

Bred by Exhibitor Bitches

1. Bushranger's ShowgirlOw: R Scott & K EberlyBr: K Eberly & J Bender
2. Bushranger's Celtic GirlOw: BreederBr: K Eberly & J Bender
3. Carben Copys Can Am ClassicOw: L Norris, T & D CarltonBr: T & D Carlton
3. Kurpas' Get ReadyOw: BreederBr: C & J Kurpas

American Bred Bitches

1. Regins Quite Frankly RdOw: DR & NR GinesBr: NE Gines & J Buzzard
2. Hollow Log In the RibbonsOw: HO Hempel & LF Hempel Br: LA Yandle
3. Catchem Dawn Heirs RocketOw:C & P Pruett & MY Griffith Br: KW & MY Griffith, B Peterson & R Hodge
4. Eulenspeil Katie Koo Me TooOw: D Handerson Br: J Grimm

Open Bitches

1. CC's Baby Needs New ShoesOw: BreederBr: TB & DW Carlton
2. Silver Hills Otto Spin CDXOw: KR HenningBr: Mrs. J Blankers
3. Cherry Blossom's Hot TamalieOw: JV Crispell & F MottaBr: SA Beckens
4. Showman's Steel MagnoliaOw:L Kelly & J Peterson Br: J & EE Peterson

Winners Bitch - Regins Quite Frankly Rd

Reserve Winners Bitch - CC's Baby Needs New Shoes

VETERANS CLASSES

Veteran Dogs, 7 - 10 Years

1. CH Buzzards Rope to Catchem HXOw: P & C Pruett Br: J Buzzard
2. CH Krieger's Dandy Lion BrascoOw: PL & JA Hooper & C WebbBr: K & M Bowser
3. CH Bryn Mawr's Jailhouse RockOw: MA WalshBr: M Shifflet

Veteran Dogs, 10 Years & Over

1. CH Navanod Breaker MorantOw: M & C WielandBr: C & D Donovan
2. CH Bryn Mawr's Rough N RowdyOw: CA Vohsen & CA VohsenBr: C Donovan & CA Vohsen

Veteran Bitches, 7 - 10 Years

1. CH Shurcan brew Up a Storm CDX, PTOw: AJ Howe & D McCallumBr: B Halligan & C Head
2. CH Five Cedar's Black-Eyed Oreo CD, PTOw: K BuetowBr: Rose Cope
3. CH Hobkirk Hugs And KissesOw:PG Gipson & J HansenBr: S & JS Hansen
4. CH Kimberee's Indigo Blue Aussie CDXOw: AJ SauerbornBr: K Haynes

Bitches, 10 Years & Over

1. CH Gravan's Spur-O-Moment MiDeBOw: J DetourBr: G, B & T Vance
2. CH Navanod's Song Sung BlueOw: BreederBr: C & D Donovan
3. CH Bryn Mawr's Shurcan Be True BlueOw: JJ & MJ JewellBr: J & B Halligan & C Vohsen

BEST OF BREED COMPETITION

BEST OF BREED - CH CC's Renegades Rebels And Rogues

BEST OF WINNERS - Regins Quite Frankly Rd

BEST OF OPPOSITE SEX- CH Dawn Heir's Razzle Dazzle

AWARDS OF MERIT:CH Dreamtime Double Dragon
43???
CH Rochan's Bronc Buster CD
CH Carben Copys Truth Be Told


NON-REGULAR CLASSES

Stud Dog

1. CH CH Carben Copys Truth Be ToldOw: TB & DW Carlton
2. CH Gator's Grizzly BearOw: AJ Howe & DA Clark
3. CH Bryn Mawr's Rough N RowdyOw: CA Vohsen & CA Vohsen
4. CH Heelerhill WF CodyOw: G Fisher, J & C Kurpas

Brood Bitch

1. CH Buzzard's Kith Me KateOw: J Grimm
2. CH CH Shurcan Brew Up A StormOw: AJ Howe & D McCallum
3. CH Five Cedars Black-Eyed Oreo CD, PTOw: K Buetow
4. CH Silver Hills Seven ArrowsOw:J Bender

Brace

1. Rubyann's Jazzy Bugle Jade + Rubyann's Jazzy Blu BuzzardOw:Kelly Ogle Dotson

Obedience

Judge - Catherine M. Thompson

Novice A

1. - 191 - Russel Run Rough Bleu MagicOw: Mary penry

Novice B

1. - 184 - ADPG Little Hot Red CabooseOw: Renee Napier
2. - 182.5 - Indigo IngenueOw: Maggie Bobb
3. - 177.5 - CH Briarmoor's BarnstormerOw: Pam McCash

Open B

1. - 195.5 - CH Brasco Blue Laedeh Khit CDXOw: Cheryl Carey
2. - 194 - Briar Haven Outback Cutter CDXOw: Cheryl Carey
3. - 193.5 - Silver Hills Otto SpinOw:Karl R. Henning

Utility A

1. - 185 - CH Brasco Blue Laedeh Khit CDXOw: Cheryl Carey

Graduate Novice

1. - 192.5 - Outback Blues Crimson 'N' CloverOw: Marianne B Dowdy
2. - 185.5 - Kaleidoscope Durango Blu Byu CDOw: LA Lentz

Veterans

1. - 88 - CH Harling's Blue Diamond CDXOw: Sharon Knapp

HIGH IN TRIAL:
CH Brasco Blue Laedeh Khit CDX

Herding

HERDING TEST & TRIAL I

Herding Test (Cattle) Judge: Mr. Bob Vest

Qualifying Runs:

Bramco's Blue Boomerang NAOw: A Cooper & D Bramble

Herding Advanced (Cattle) Judge: Mr. Bob Vest

1. - 81 - CH Buzzards Rope to Catchem HXOw: C & P Pruett
2. - 76 - CH Alaska Samson Tonowek Mist HXOw: C Watson & A Kapelos
3. - 70.5 - CH Rewuri Blue Bogong HXOw: L & M Painter

Herding Test (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

Qualifying Runs:

Bayshore's Calendar Girl CD (Australian Shepherd)Ow: K Wilson
Mountain Man's Miss Mahogany CD (Australian Shepherd)Ow: MB & JC Cable

Pre-Trial (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

Qualifying Runs:

Ch Longacre's Rhapsody In BlueOw: EJ Phillips
CH Frostfire's Sun Qist Laser (Belgian Tervurend)Ow: AR Williams
CH Dawn Heir's Razzle DazzleOw: CA Vohsen
Ch Dawn Heir's Hinto Jock'o TenajaOw: KV & MY Griffith
CH Bayshore's ready to Rock (Australian Shepherd)Ow: MP Wilson
CH Cherry Blossom Play MistyOw: JV Crispell & MJ Wylie
Levi of Pine Grove CDOw: JV Crispell
CH Avatar's High Caliber ImpactOw: J Wommack & J Thomas
Windrift Ballyhoo (Rottweiler)Ow: JA Koloski

Herding Started (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

1. - 98 - Von Hottensteins Marco PT (Rottweiler)Ow: A. Nickle
2. - 98 - Skeet (Border Collie)Ow: K & L Herbel
3. - 94 - Davies' Above the Salt (Australian Shepherd)Ow:C Davies
4. - 90.5 - Sumo Von Boomerang CDX, PTOw: A. Nickle

Herding Advanced (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

1. - 90 - Titan (Border Collie)Ow: C Weigard
2. - 77 - Ch Rewuuri Blue Bogong HXOw: L & M Painter
3. - 76.5 - Meg HX (Border Collie)Ow:DW Eckles
4. - 74 - Far Fetched So-Lo N'Sassy HSOw: C Watson & A Kapelos

HERDING TEST & TRIAL II

Herding Advanced (Cattle) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

1. - 91.5 - Ch Rewuuri Blue Bogong HXOw: L & M Painter
2. - 90 - Tenaja's Cattle Kate Osage HIOw: S & J Waltenburg
3. - 86 - HCh CH Buzzards Bo of Whiskey RiverOw: K & L Herbel
3. - 83.5 - CH Buzzards Rope to Catchem HXOw: C & P Pruett

Pre-Trial (Sheep) Judge: Mr. Bob Vest

Qualifying Runs:

CH Longacre's Rhapsody In BlueOw: EJ Phillips
Levi of Pine Grove CDOw: JV Crispell
CH Cherry Blossom Play MistyOw: JV Crispell & MJ Wylie
Windrift Ballyhoo (Rottweiler)Ow: JA Koloski
CH Avatar's High Caliber ImpactOw: J Wommack & J Thomas
Ch Dawn Heir's Hinto Jock'o TenajaOw: KV & MY Griffith
CH Frostfire's Sun Qist Laser (Belgian Tervurend)Ow: AR Williams
CH Bayshore's Ready to Rock (Australian Shepherd)Ow: MP Wilson
Bayshore's Calendar Girl (Australian Shepherd)Ow: K Wilson
CH Jamaica Bay Bridger CD (Belgian Tervuren)Ow: AR Williams
Briarpatch Impromptu (Bearded Collie)Ow: ML Corn & L Campbell-Gracie
Bronwyn Nightline CD (Shetland SheepdigOw:J & L Bryce
Mountain Man's Miss Mahogany CD (Australian Shepherd)Ow: MB & JC Cable

Herding Started (Sheep) Judge: Mr. Bob Vest

Herding Intermediate (Sheep) Judge: Mr. Bob Vest

Herding Advanced (Sheep) Judge: Mr. Bob Vest