1999 ACDCA
National Specialty Results

September 11th-17th, 1999 Frederick, Maryland


QUICKLINK:

Junior Showmanship | Regular Classes | Non Regular Classes | Obedience | Herding

PUPPY SWEEPSTAKES

Judge - Carol Donovan

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Mi-De-B Command Performance Ow: Janice Detour & Marie Trial
2. Moonriver's One Silverbullet Ow: Harry Brinkman
3. Creole's Dash for Cash Ow: Janie Melle
4. Angus We Have Herd on High Ow: William Toll & Christina Toll

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Russell Run Jumperoo Jax Ow: John & JoAnne Gianninoto
2. Catchem's Ride the WaveOw: Chris Ann Vohsen
3. Far Fetched Mojo Workin' Ow: Craig Watson & Staphanie Mason

Dogs, 12 months - 15 months

1. Ch Strathblue Aussie Top Gun Ow: Kris Read
2. Ch Gravans Blue Moto MoverOw: Christina Nutt
3. Van Haley's Walkin' Tall Ow: Terrance Boldin & Lori Martin
4. Van Haley's High VoltageOw: Cindy Voss & Lori Martin

Dogs, 15 months - 18 months

1. Ch Dreamtime Blade Runner Ow: Lynn Lognion & Carlton & Mary Wieland
2. Ch Dreamtime ArmageddonOw: Carlton & Mary Wieland
3. Shalimar Hondo Ow: Chris Hickock
4. Kleinfelter's Go Ahead Make my DayOw: Monika Kleinfelter

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1. Briarmoor's Fanfare Ow: Pam Gipson Beaty
2. Keltoi's Hell Hath No FuryOw: Julie bender
3. DuWest's Little Britches Ow: Lori Bashor

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. Catchem Redhanded Ow: Pam & Cappy Pruett
2. Catchem in the Wah-Sha-SheOw: Pam & Cappy Pruett
3. Buzzards Heeler with a Tail Ow: Heather Warn & Tracy Carlton
4. Hit N Heel Blue Moon Boingo Ow: Eric & Carla Baardseth

Bitches, 12 months - 15 months

1. Strathblue Victorian Luv Ow: Cynthia Weaver
2. Vanh Briarmoor CinnabarOw: Pam Gipson Beaty
3. Woodags Little Miss Behavin Ow: Larry Lowe
4. Daylynrun Blue KnollOw: Cindy Muir

Bitches, 15 months - 18 months

1. Shalimar's Cash Buster Ow: Aubrey Carpenter
2. Shalimar's Driving Miss DaisyOw: Chris Ann Vohsen
3. Dreamtime Volcano Girl Ow: Carlton & Mary Wieland
4. Gravans Kittos Miz MildredOw: Grace Vance

Best Puppy in Sweepstakes - Catchem Redhanded

Best Junior in Sweepstakes - Ch Dreamtime Blade Runner

Grand Sweepstakes Winner - Ch Dreamtime Blade Runner

VETERAN SWEEPSTAKES

Judge - Carol Donovan

Dogs, 7 - 10 Years

1. Ch Maximillion Jilaroo Ow: Peg Knoch-Casey & Susan Reise
2. DC HC Ch Alaska Samson Tonowek Mist HXOw: Craig Watson & Alice Kapelos

Dogs, 10 Years & Over

1. Ch Bushranger's Stand by Me Ow: S. David 2. Dinkum Aussie Shadow GuynesOw: Marjorie Kuenz

Bitches, 7 - 10 Years

1. Ch Dawn Heir's Razzle Dazzle HS CD Ow: Chris Ann Vohsen
2. Ch Shurcan Brew Up a Storm CDX PT Ow: Anna Howe
3. Silver Hills Roxy II Ow: John Halliburton

Bitches, 10 Years & Over

1. Ch Hobkirk Hugs and Kisses Ow: Pamela Gipson
2. Ch Five Cedars Black Eyed Oreo CD PT Ow: Katherine Buetow
3. Ch Kimberee's Indigo Blue Aussie CDX HS Ow: Alice Sauerborn
4. Ch Longacre's Smuggler's Bleus HCT Ow: M Kleinfelter & M Birckhead

Best 7-10 in Veteran Sweepstakes - Ch Dawn Heir's Razzle Dazzle HS CD

Best 10 + in Veteran Sweepstakes - Ch Bushranger's Stand by Me

Grand Veteran Sweepstakes Winner- Ch Dawn Heir's Razzle Dazzle HS CD

JUNIOR SHOWMANSHIP

Judge - Mrs Jean Fournier

Open Senior

1. Emily Owen-Jones Dog: Ch Strathblue Aussie Top Gun
2. Rachel KentDog: MK T-Blue Sky Scion

BEST JUNIOR HANDLER - Emily Owen-Jones

REGULAR CLASSES

Judge - Mrs Jean Fournier

DOG CLASSES

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Creole's Dash for Cash Ow: Janie MelleBr: Janie Melle
2. Mi-De-B Command PerformanceOw: Janice Detour & Marie Trial Br: Keith & Margaret Wheeler & Marie Trial
3. MK T-Blue Sky ScionOw: Marjorie Kuenz & Rachel KentBr: Marjorie Kuenz
4. Keltoi's Power Play Ow: Julie Bender Br: Julie Bender

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Catchem's Ride the Wave Ow: Chris Ann Vohsen Br: Cappy & Pam Pruett
2. Hillhaven True Blue GlueOw: Cheryl Carey Br: Louanne S & James S Brooks
3. Russell Run Jumperoo Jax Ow: John & JoAnne Gianninoto Br: Marie & Virginia Trial
4. Far Fetched Mojo Workin'Ow: Craig Watson & Stephanie MasonBr: Craig Watson & Stephanie Mason

12 months to 18 months Dogs

1. Van Haley's Walkin' Tall Ow: Terrence Boldin & Lori MartinBr: Lori Martin
2. Shalimar HondoOw: Chris Hickock Br: Chris Ann Vohsen
3. Ursa Major Ow: Chris & Tawny AppleBr: Babette Waldal & Linda Nickerson
4. Van Haley's High VoltageOw: Cindy Voss & Lori Martin Br: Lori Martin

Bred-By Exhibitor Dogs

1. Kurpas' Fire N Brimstone Ow: Cheryl L & John L KurpasBr: Cheryl L & John L Kurpas
2. Happy Heeler Flyin' BoomerangOw: Jeanne NormanBr: Jeanne Norman
3. Kleinfelter's Go Ahead Make my DayOw: Monika KlinefelterBr: Monika Klinefelter & M Birckhead
4. Andy Red BunyipOw: John & Virginia Ramos Br: John & Virginia Ramos

American Bred Dogs

1. Duwest Windsong RiverdanceOw: Mike Laconto & Joanna LacontoBr: Lori Bashor
2. Koala's Phantom FirewalkerOw: Cheryn Stutting Breeling Br: Marie Clayborne & Sue Rosenbeck

Open Dogs

1. Depotown Down by Law Ow: Toni Deas Br: Mary Wieland & Toni Deas
2. Silver Hills Dog SoldierOw: Julie Bender & Helen BlankersBr: Mrs John Blankers
3. Bryn Mawr's Blaze of GloryOw: Faith PalmertonBr: Monica Shifflet
4. Gravans Alamo AllianceOw: Grace Vance Br: Grace Vance

Winners Dog - Catchem's Ride the Wave

Reserve Winners Dog - Creole's Dash for Cash

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1.Briarmoor's Fanfare Ow: Pam Gipson BeatyBr: Pam Gipson Beaty & Lori Martin
2. Keltoi's Hell Hath No FuryOw: Julie Bender Br: Julie Bender
3.CP Ranch Windsong Moondance Ow:Mike Laconto & Joanna Laconto Br: William Toll & Lori Bashor
4.DuWest's Little Britches Ow: Lori Bashor Br: William Toll & Lori Bashor

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. HNH Legendary Heart A RenegadeOw: Joyce RowlandBr: Lynda White, Denise Frick & Joyce Rowland
2. Hillhaven Whim to Win Ow: Louanne S & James S Brooks Br: Louanne S & James S Brooks
3. Buzzards Heeler With a TailOw: Heather Warn & Tracy CarltonBr: Jim Buzzard
4. Regins New Found Treasure Ow: Susan Markley & Anne Legge Br: Don R & Nancy E Gines

Bitches, 12 months - 18 months

1. Strathblue Victorian Luv Ow: Cynthia WeaverBr: S 7 S Svholes
2. VanH Briarmoor CinnabarOw: Pam Gipson Beaty Br: Lori Martin
3. Shalimar's Cash BusterOw: Aubrey CarpenterBr: Chris Ann Vohsen
4. Dreamtime Volcano Girl Ow: Carlton & Mary Wieland Br: Carlton & Mary Wieland

Bred by Exhibitor Bitches

1. Catchem in the Wah-Sha-She Ow: Cappy & Pam PruettBr: Cappy & Pam Pruett
2. Shalimar's Driving Miss Daisy Ow: Chris Ann Vohsen Br: Chris Ann Vohsen
3. Kurpas and Gindi Heart ThrobOw: Cheryl L & John L KurpasBr: Cheryl L & John L Kurpas & Marilyn Hagen
4. Kelly Mt PDQ Ow: Fran Westie & Kelly Rea Br: Kelly Ann Rea & James Rea

American Bred Bitches

1. Indian Creek I'am A'bluey ToOw: Paul Gammill & Kim Eberley Br: Paul Gammill & Edna K Gammill
2. Catchem Red HandedOw: Cappy & Pam Pruett Br: Cappy & Pam Pruett
3. Mad Dash My Sunshine BlueOw: Keith & Margaret WheelerBr: Martin & Darla Heckman
4. Bryn Mawr's Daydream Ow: Pat Burgee Br: Monica Shifflet

Open Bitches

1. Carben Copys ProvokedOw: Tracy & Doug CarltonBr: Tracy & Doug Carlton
2. Carben Copy's Truly a StarOw: Tracy Carlton & Christina Bogue Br: Tracy & Doug & Katlynn Carlton
3. Briarcreeks Creole MagicOw: Keith & Margaret WheelerBr: Kelly & Michael Raulerson
4. Dawn Heir's Tell it to Yer Heart Ow: Joyce Rowland Br: Marty Youmans Griffith & Jana Gianelli

Winners Bitch - Carben Copys Provoked

Reserve Winners Bitch - Catchem in the Wah-Sha-She

VETERANS CLASSES

Veteran Dogs, 7 - 10 Years

1.CH Maximillion Jilaroo Ow: Peg Knoch-Casey & Susan ReiseBr: Peg Knoch-Casey

Veteran Dogs, 10 Years & Over

1. CH Kreiger's Dandy Lion BrascoOw: Paul & Judith Hooper & Carol WebbBr: Kathleen & Michael Bowser
2. CH Bushrangers Stand By MeOw: S David Br: Kim Eberley
3. Dinkum Aussie Shadow GuynesOw: Marjorie KuenzBr: Lucy Guynes

Veteran Bitches, 7 - 10 Years

1. CH Dawn Heir's Razzle Dazzle HS CDOw: Chris Ann VohsenBr: M & L Lomax & K & M Griffith
2. CH Heelerhill Heelin Hanna CDOw: Janel Wommack Br: Marge Blankenship & Jessica Fisher
3. CH Shurcan Brew Up A Storm CDX PTOw: Anna HoweBr: Barb Halligan & C Head
4. CH Gravans Piece of Art of Mi-De-B Ow: Janice Detour & Grace VanceBr: Grace & Tom Vance

Bitches, 10 Years & Over

1. CH Five Cedars Black-Eyed Oreo CD PTOw: Katherine BuetowBr: Rose Cope
2. CH Hobkirk Hugs and KissesOw: Pam Gipson Beaty Br: Steve Hansen & Jamie Hansen
3. CH Kimberee's Indigo Blue Aussie CDX HSOw: Alice SauerbornBr: K Haynes

HERDING TITLED CLASSES

Herding Titled Dogs

1. CH Kuawarri G'Bye Old Paint HSOw: Sara-Jo GahmBr: Larry & Parilyn Painter
2. CH Shalimar's Texas Ranger HSOw: Cappy & Pam Pruett & Chris Ann Vohsen Br: Chris Ann Vohsen
3. DC HC CH Alaska Samsom Tonowek Mist Ow: Craig Watson & Alice KapelosBr: Alice Kapelos

Herding Titled Bitches

1. DC HC CH Tenaja's Cattle Kate Osage HXOw: Steve & Julie WaltenbergBr: Jackie Juniker
2. CH Katwala's D'Liteful Dalliance CD HSOw: Katherine Buetow Br: Katherine Buetow
3. Shalimar SerendipityOw: Cappy & Pam Pruett & Monica ShiffletBr: Chris Ann Vohsen

BEST OF BREED COMPETITION

BEST OF BREED - CH Dawn Heir's Angus A Renegade

BEST OF WINNERS - Carben Copys Provoked

BEST OF OPPOSITE SEX - CH Shaka's Hylander in Blue

AWARDS OF MERIT:
CH Kuawarri G'Bye Old Paint HS
CH Five Cedar's Black Eyed Oreo CD PT VQW ROM
Ch Redwing Ain't It The Truth
CH Ringside Slick Willy


NON-REGULAR CLASSES

Stud Dog

1. CH Briarmoor's Bugle BoyOw: Pam Gipson Beaty
2. CH Carben Copy Truth be ToldOw: Tracy & Doug Carlton
3. CH Wagtail Blue Oingo BoingoOw: Lynda White & Joyce Rowland
4. CH Bobern's Our Son Joe Ow: Dawn Green & Fran Wiltsie

Brood Bitch

1. CH Dawn Heir's Razzle Dazzle HS CD Ow: Chris Ann Vohsen
2. CH Chelsea's Chaelea of Van Haley CDOw: Lori Martin
3. Regins Blue VanityOw: Marjorie Kuentz & Rachael Kent
4. CH ADPG Another Stormy Heartbrk CD Ow: Kelly Rea & Amanda Bedell

Brace Class

1. CH Graber Red Roo of Melbourne CD
Firefly Code Name Red Roses CD
Ow:Christina Bogue
2. MK T-Blue Sky Scion
Regins Blue Vanity
Ow: Marjorie Kuentz & Rachael Kent
3. CH Dr K Suits me to a T-Bone
MK T-Bone Saturn Sir Lion
Ow: Marjorie Kuentz

Obedience

Judge - Mr. Kent Delaney

Novice A

1. CH Heelerhill Apache DoubleOw: George Eric Sheets & Kimberly Ann LakeBr: Marge Blankenship
2. Bramco's Blue Boomerang HT NAOw: Adam Cooper & Dee BrambleBr: John & Elizabeth Woods
3. CH Tenaja's True Blue Boo HXOw: Steve Waltenberg & Julie WaltenbergBr: Jackie Juniker
4. Rock Me Ringo Ow: Michelle Sherry Br: Unknown

Novice B

1. Roshara's Mountain MicaOw: Ann GavettBr: laura & Ron Gabriel
2. Bryn Mawr's Jack of HeartsOw: Rosemary Hoffman & Jim Hutchins Br: Monica Shifflet
3. Blue for MicahOw: Ervin & Vicki HumbleBr: Unknown
4. Turning Point Ringo Du Normand Ow: Sharon Normandin Br: Unknown

Open A

1. Heighho Sampson Blue Ow: Ellen BeasleyBr: Mattieleene Johnson
2. Outback Blues Riding the Brink CDOw: Cheryl Carey Br: Cheryl Carey

Open B

1. Brier-Havens Saedeh Lady CDX NA NAJOw: Cheryl Carey Br: Derry Leinaweaver
2. M-M Countryside Blue Serena UD NAOw: Steve & Geri SlazesBr: Maggie McCoy
3. R-Bar's Roshara Mama Cass UD NAOw: Mary Ann McMullen & Anne BrightBr: Dianna Durrance & Laura Gabriel
4. Fargo's Little Big Man CDX NA Ow: Anne Bright Br: Maxine Divelbliss

Veterans

1. CH Brasco Blue Laedeh Khit UDX OA NAJ Ow: Cheryl Carey Br: Roger & Gayle Beers

Brace

1. CH Graber Red Roo of Melbourne CD
Firefly Code Name Red Roses CD
Ow: Christina Bogue

HIGH IN TRIAL:
Brier-Havens Saedeh Lady CDX NA NAJ

Herding

HERDING TEST & TRIAL I

Herding Advanced (Cattle) Judge: Terry Parrish

1. HC Far Fetched So-Lo N' SassyOw: Craig Watson & Alice KapelosBr: Alice Kapelos
2. Shadybrooks Nuthin ButroubleOw: Kent & Lori Herbel & Carmen & Max Spears Br: Carol Delsman
3. HCH CH Rewuri Blue BogongOw: Larry & Marilyn PainterBr: Mrs. LM Teston

Herding Intermediate (Cattle) Judge: Terry Parrish

No Qualifiers

Herding Started (Cattle) Judge: Terry Parrish

1. CH Kuwarri G'Bye Old Paint PTOw: Sara-Jo GahmBr: Larry & Marilyn Painter
2. CH Sugar Ridges Sparks of Fire PTOw: Steve & Janett Covington Br: Pit Kemmer

HIGH IN TRIAL I Cattle: HC Far Fetched So-Lo N' Sassy

Herding Advanced (Sheep) Judge: Michael Lofton

1. HCH CH Rewuri Blue BogongOw: Larry & Marilyn PainterBr: Mrs. LM Teston
2. HC Far Fetched So-Lo N' SassyOw: Craig Watson & Alice KapelosBr: Alice Kapelos
3. DC CH HC Tenaja's Cattle Kate OsageOw: Steve Waltenberg & Julie WaltenbergBr: Jackie Juniker

Herding Intermediate (Sheep) Judge: Michael Lofton

No Qualifiers

Herding Started (Sheep) Judge: Michael Lofton

1. Kuawarri Red Benowa Ow: Larry & Marilyn PainterBr: Larry & Marilyn Painter
2. Silverado's I Drink Alone HTOw: Alice Sauerborn Br: Alice Sauerborn & Larry & Marilyn Painter
3. CH Hobo of Hesperia CA PTOw: Steve Waltenberg & Julie WaltenbergBr: Steve Waltenberg & Julie Waltenberg
4. Ch Kuawarri's Blue DukeOw: Tom Risinger Br: Larry & Marilyn Painter
5. Wildwood - Brunnhilde Dealer Ow: Rochelle & Mary Jackson & Kathy Eggleston Br: Rochelle Jackson & Kathy Eggleston

HIGH IN TRIAL I Sheep: Kuwarri Red Benowa

Pre-Trial (Sheep) Judges: Terry Parrish & Michael Lofton

Qualifying Runs:
  • CH Ringside Rope A Dope
  • CH Carben Copys Code Blue NA NAJ
  • Russell Run Nick of Time NA NAJ
  • R Bar's I Love Lucy
  • Range Rover Rollin' Rollin' Rollin' CD NA

Herding Test (Sheep) Judges: Terry Parrish & Michael Lofton

Qualifying Runs:
  • Ghostdance Red Cloud
  • Rawhide Red Reyna of Roshara
  • Striped Blue Velvet

HERDING TEST & TRIAL II

Herding Advanced (Cattle) Judge: Michael Lofton

1. DC CH HC Tenaja's Cattle Kate Osage HXOw: Steve Waltenberg & Julie Waltenberg Br: Jackie Juniker

Herding Intermediate (Cattle) Judge: Michael Lofton

No Qualifiers

Herding Started (Cattle) Judge: Michael Lofton

1. Wildwood - Brunnhilde Dealer Ow: Rochelle & Mary Jackson & Kathy EgglestonBr: Rochelle Jackson & Kathy Eggleston
2. CH Sugar Ridges Sparks of Fire PT Ow: Steve & Janett Covington Br: Pit Kemmer

HIGH IN TRIAL II Cattle: Wildwood - Brunnhilde Dealer

Herding Advanced (Sheep) Judge: Terry Parrish

1. HCH CH Rewuri Blue BogongOw: Larry & Marilyn PainterBr: Mrs. LM Teston
2. HC Far Fetched So-Lo N' Sassy Ow: Craig Watson & Alice KapelosBr: Alice Kapelos
3. Far Fetched Hot Diggity Dogg HIOw: Craig Watson & Stephanie MasonBr: Sara-Jo gahm

Herding Intermediate (Sheep) Judge:Terry Parrish

No Qualifiers

Herding Started (Sheep) Judge: Terry Parrish

1. Silverado Concealin my Sources Ow: Melissa & Tom Hotter & Alice SauerbornBr: Alice Sauerborn & Larry & Marilyn Painter
2. CH Sandhill Man in the Blue SuitOw: George & Lola Sawley & Pat Leach Br: Gerard & Pat Leach
3. CH Kuawarri's Blue DukeOw: Tom RisingerBr: Larry & Marilyn Painter
4. CH Carben Copys River Run Wild Ow: Heather Warn & Tracy & Doug CarltonBr: Tracy & Doug Carlton
5. Kuawarri Red BenowaOw: Larry & Marilyn PainterBr: Larry & Marilyn Painter & Evelyn Stone

HIGH IN TRIAL II Sheep: Silverado Concealin my Sources

Pre-Trial (Sheep) Judges: Terry Parrish & Michael Lofton

Qualifying Runs:
  • CH Ringside Rope A Dope
  • CH Carben Copys Code Blue NA NAJ
  • Russell Run Nick of Time NA NAJ
  • R Bar's I Love Lucy
  • Range Rover Rollin' Rollin' Rollin' CD NA

Herding Test (Sheep) Judges: Michael Lofton

Qualifying Runs:
  • Striped Blue Velvet

Herding Test (Cattle) Judges: Michael Lofton

Qualifying Runs:
  • Rawhide Red Reyna of Roshara