1997 ACDCA
National Specialty Results

August 2-8, 1997

Purina Farms, Gray Summit, MO

QUICKLINK:

Junior Showmanship | Regular Classes | Non Regular Classes | Obedience | Herding

PUPPY SWEEPSTAKES

Judge - Cheryl Kurpas

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Shalimar's It Takes TwoOw: CA Vohsen
2. Shalimar's Renegade N DisguiseOw: CA Vohsen & J Rowland
3. Phantom Creek's Ropin-the WindOw: CL & D Voss
4. Shailmar's Gone With The WindOw: S Bush

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Heelerhill Dingo StarOw: M Blankenship & S Barkley
2.Nip 'N Heels Catchpen TatonkaOw: J Clark
3. Blue Haven Moon River LawmanOw: SA Hebert
4. Kuawarri Butt'n Fly BluesOw: L Whitman

Dogs, 12 months - 15 months

1. Briarmoor's Cutting EdgeOw: P Gipson Beatty
2. Bryn Mawr's Country GentOw: E Schisler
3. CH Dawn Heir's Doc HollidayOw: L Lighthouse & K Artz
4. Devon's Billy the Kid at G'DayOw: J Murphy & S Burns

Dogs, 15 months - 18 months

1. CH Lanbart Born T'Be WildOw: K Read, P&M Meyers
2. Shalimar's Texas RangerOw: CA Vohsen
3. Silver Hills Dog SoldierOw: J Bender & H Blankers
4. Gravans Rowdy Red RipleyOw: JL Evers

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1. FFK Chances Are SweetOw: JB Fisher
2. Phantom Crk For'er'n BluejeansOw: CL Voss
3. Castle Bute Pistolpakn PatiOw: P&M Meyers
4. Russell Run Bleu SolitareOw: M Clayborne

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. Wagga Wagga Blue Eliza JaneOw: K Christian
2. Drywood's Cut-Em-Out MollyOw: D Lentsch
3. Reddenblu's Fast as YouOw: JM Redden
4. Corral West Mending FencesOw: L Whitman

Bitches, 12 months - 15 months

1. Maitlands Silverdust SyndiOw: G McConnell & D Casey
2. CH Briarmoor's Chantilly LaceOw: P Gipson Beatty
3. Bryn Mawr's Denim ContessaOw: MJ Shifflet
4. Briarmoor's Cover GirlOw: P McCash & P Gipson Beatty

Bitches, 15 months - 18 months

1. CH A-Bit-O Red Rushin's VenusOw: B Johnson
2. So Lo Easy One Ow: A Kapelos
3. Gravan Sanstone ChiliOw: G Vance
4. Heelerhill Sister Sioux Ow: S&C Cain & M Blankenship

Best Puppy in Sweepstakes - Heelerhill Dingo Star

Best Junior in Sweepstakes - Briarmoor's Cutting Edge

Grand Sweepstakes Winner - Heelerhill Dingo Star

VETERAN SWEEPSTAKES

Judge - Cheryl Kurpas

Dogs, 7 - 10 Years

1. CH Wagtail Blue Oingo BoingoOw: L White & J Rowland
2. DC CH HC Alaska Samson Tonowek Mist HXOw: C Watson & A Kapelos
3. CH Bushranger's Stand By MeOw: S David
4. CH HGF A-Bit-O Blu JK's CowchipOw: B Johnson

Dogs, 10 Years & Over

1. CH Navanod Breaker MorantOw: M & C Wieland
2. CH HC Buzzards Rope to CatchemOw: C & P Pruett
3. CH Outbacks Honcpapa HankOw: KM & RR Lindquist, SE McBride
4. CH Jilaroo Play it Again SamOw: P Knoch & S Riese

Bitches, 7 - 10 Years

1. CH KC's Li'L Lucy BlueOw: S Schleuning
2. CH Five Cedar's Black-Eyed Oreo CD, PTOw: K Buetow
3. CH Kimberee's Indigo Blue Aussie CDXOw: AJ Sauerborn

Bitches, 10 Years & Over

1. CH Bryn Mawr's Silver Renegade CD, HSOw: GJ Rowland
2. CH Gravan's Spur-O-Moment MiDeBOw: J Detour

Best Veteran, 7 - 10 - CH Wagtail Blue Oingo Boingo

Best Veteran 10 & Over - CH Navanod Breaker Morant

Grand Veteran Sweepstakes Winner -
CH Navanod Breaker Morant

JUNIOR SHOWMANSHIP

Judge - Carol Anne Kriesel

Novice Junior

1. Nathan BlankersDog: Silver Hills Lucky
2. Ryan FeuchtenbergerDog: Silver Hills Special Lady

Open Junior

1. Emily Owen-JonesDog: CH Castle Butte's Itchin Annie

Open Senior

1. Elan WatsonDog: Greystone's So-Lo Razzamatazz
2. Amber ChallengerDog: CH Heelerhill Truckin Trevor
3. Melissa O'NeillDog: CH Mi-De-B Sudden Stop
4. Cara HartzDog: Silver Hills Little Bitty Em

BEST JUNIOR HANDLER - Elan Watson

REGULAR CLASSES

Judge - Carol Anne Kriesel

DOG CLASSES

Puppy Dogs, 6 months - 9 months

1. Shalimar's Renegade N DisguiseOw: CA Vohsen & J Rowland Br: CA Vohsen
2. Corral West Bustin A MoveOw: S Neeley Br: Owner & G Ritchey
3. Shallimar Gone With the Wind Ow: S BushBr: CA Vohsen
4. FFK Show me the Money at G'DayOw: J Murphy & S Burns Br: LA Fisher

Puppy Dogs, 9 months - 12 months

1. Bryn Mawr's Blaze of GloryOw: F PalmertonBr: M Shifflet
2. Nip 'N Heels Catchpen Tatonka Ow: J ClarkBr: J Clark & P Tauscher
3. Koala's Phantom of the OperaOw: V TrailBr: Owner
4. Maji Hempfields Cutting EdgeOw: Dr HO Hempel III & LF HempelBr: F Jewett & LA Yandle

12 months to 18 months Dogs

1. Silver Hills Dog SoldierOw: J Bender & H BlankersBr: H Blankers
2. Devon's Billy the Kid at G'DayOw: J Murphy & S BurnsBr: LL Nickerson
3. Happy Heller Flyin BoomerangOw: J NormanBr: Owner
4. Carben Copys Son of a Gun Ow: J Grant & BreedersBr: TB & D Carlton

Bred-By Exhibitor Dogs

1. Bushranger Goin up N'SmokeOw: K EberleyBr: Owner
2. Redwing's Peace MakerOw: K&S HamiltonBr: Owners
3. Marcrest's American RenegadeOw: RL MarcyBr: Owner
4. Briarmoor's Cutting EdgeOw: P Gipson BeattyBr: Owner

American Bred Dogs

1. Silver Hills Red Corduroy Ow: J Blankers Br: H Blankers
2. Grabber Red Roo of MelbourneOw: C Bogue Br: L grabber
3. Russell Run Do Me ProudOw: CL CareyBr: M Clayborne

Open Dogs

1. Down Under Blue Burtus Ow: T Baker Br: J Hughes
2. ILedge Stormin' Norman Ow: E Fuller Gluck VMD Br: Owner
3. Reddenblu's The Proclaimer HC Ow: RJ ReddenBr: JM Redden
4. Frank's Red RooOw: TJ & FE CheneyBr: J McDonald

Winners Dog - Silver Hills Red Corduroy

Reserve Winners Dog - Bryn Mawr's Blaze of Glory

Puppy Bitches, 6 months - 9 months

1. Phantom Creek Twist N Shout Ow: L Martin Br: C Voss & T&D Carlton
2. Phantom Creek's Ropin-the Wind Ow: CL VossBr: Owner & T&D Carlton
3. Shalimar Angelique SkyshineOw: MA WalshBr: CA Vohsen
4. Tazman Mavric Diamond N LaceOw: MJ TillmanBr: Owner

Puppy Bitches, 9 months - 12 months

1. Drywood's Cut-M-Out Molly Ow: D Lentsch Br: Owner
2. Reddenblu's Fast as You Ow: JM ReddenBr: Owner
3. Corral West Mending FencesOw: L WhitmanBr: S Neeley
4. Wagga Wagga Blue Emmy LouOw: C&S Cain & Breeder Br: K Christian

Bitches, 12 months - 18 months

1. Maitlands Silverdust SydniOw: G McDonnell & D CaseyBr: Owners
2. So Lo Easy One Ow: A KapelosBr: Owner
3. Silver Hills Little Bitty EmOw: K Bumstead & C HartzBr: H Blankers
4. Gravans Pumpkin SpiceOw: Grace VanceBr: G Roten

Bred by Exhibitor Bitches

1. Redwing's Fannin' the FlamesOw: S & K Hamilton Br: Owners
2. Jilaroo Reveille at DawnOw: P Knoch-CaseyBr: Owner & S Reise
3. Bushranger's Celtic GirlOw: K Eberley & J BenderBr: Owners
4. Bushranger's Celtic PrideOw: K EberleyBr: Owner

American Bred Bitches

1. Annies Dream Red Fox Ow: J LoxtercampBr: P Creglow
2. Silver Hills Calamity Jane Ow: B Schwartz Br: H Blanker
3. Wallaby M Riedlei BluOw: R Favreau & S IronmongerBr: SM & B Ironmonger
4. Kickbacks Foxy Lady Ow: H WarrenBr: L Stetler & A Pierce

Open Bitches

1. Reenue's Rowdy RazzamatazOw: C Marlock Br: M True
2. Jaroo's Luck of the DrawOw: T HoopengardnerBr: E Schisler
3. Ringside Willy Sweet SidekickOw: H Warn & T&D CarltonBr: L Bernard
4. Karebare's Khgimme That WinkOw: J Elliott & K PetersonBr: K&G Peterson

Winners Bitch - Annies Dream Red Fox

Reserve Winners Bitch - Redwing's Fannin' the Flames

VETERANS CLASSES

Veteran Dogs, 7 - 10 Years

1. CH Bushranger's Stand By MeOw: S David Br:
2. CH HGF A-Bit-O Blu JK's CowchipOw: B JohnsonBr:
3. DC CH HC Alaska Samson Tonowek Mist HXOw: C Watson & A KapelosBr:
4. CH Bryn Mawr's Jailhouse RockOw: MA WalshBr: MJ Shifflet

Veteran Dogs, 10 Years & Over

1. CH HC Buzzards Rope to CatchemOw: C & P Pruett Br: J Buzzard
2. Silver Hills Red Corduroy Ow: J Blankers Br: H Blanker
3. CH Navanod Breaker MorantOw: M & C WielandBr: C & D Donovan
4. CH Outbacks Honcpapa HankOw: KM & RR Lindquist, SE McBrideBr: Owners

Veteran Bitches, 7 - 10 Years

1. CH KC's Li'L Lucy BlueOw: S SchleuningBr: Owner
2. CH Five Cedar's Black-Eyed Oreo CD, PTOw: K BuetowBr: R Cope
3. CH Karebare's Khopper SparkOw: TB & DW CarltonBr: K Peterson
4. CH Kimberee's Indigo Blue Aussie CDXOw: AJ SauerbornBr: K Haynes

Bitches, 10 Years & Over

1. CH Bryn Mawr's Silver Renegade CD, HSOw: GJ Rowland Br: M Shifflet & M Childester
2. CH Gravans Spur-O-Moment Mideb CDOw: J DetourBr: G Vance

BEST OF BREED COMPETITION

BEST OF BREED - CH Hellerhill Truckin Trevor

BEST OF WINNERS - Silver Hills Red Corduroy

BEST OF OPPOSITE SEX- CH Bryn Mawr's Silver Renegade CD, HS

AWARDS OF MERIT: Ch Kombinalong Stryk Super
CH Yarabee's Watch Wizzard Win
CH Rochan's Bronc Buster CD
CH Carbon Copy's Shut up & Kiss Me


NON-REGULAR CLASSES

Stud Dog

1. CH Lanbart the Outlaw Ow: P & M MeyersBr: R Hessenberg
2. CH Redwing's Take'N a Chance PTOw: J ClarkBr: S & K Hamilton
3. Ch Wagga Wagga Blue Onyx PTOw: K ChristianBr: Owner

Brood Bitch

1. CH Silver Hills Seven ArrowsOw: J BenderBr: H Blankers
2. CH Carbon Copy's Shut up & Kiss MeOw: CL Voss & Breeders Br: T & D Carlton
3. CH Dawn Heir's razzle Dazzle PT, HSOw: CA VohsenBr: M&L Lomax & K&M Griffith
4. FFK Miss Jesse JamesOw: JB & LA Fisher Br: JB Fisher & LL Nickerson

Obedience

Judge - Delores Froman

Novice A

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Novice B

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Open B

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Utility A

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Graduate Novice

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Veterans

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

HIGH IN TRIAL:

Herding

HERDING TEST & TRIAL I

Herding Test (Cattle) Judge:

Qualifying Runs:

Ow:

Herding Advanced (Cattle) Judge:

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Herding Test (Sheep) Judge:

Qualifying Runs:

Pre-Trial (Sheep) Judge:

Qualifying Runs:

Herding Started (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Herding Advanced (Sheep) Judge: Ms. Mary Alice Theriot

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

HERDING TEST & TRIAL II

Herding Advanced (Cattle) Judge:

1. Ow: Br:
2. Ow: Br:
3. Ow: Br:
4. Ow: Br:

Pre-Trial (Sheep) Judge:

Qualifying Runs:

Herding Started (Sheep) Judge:

Herding Intermediate (Sheep) Judge:

Herding Advanced (Sheep) Judge: